بانکی از مقاله های گوناگون و مشاوره های مذهبی...

(سایه) سلام من خیلی دلم میخواست راجب مرگ بیشتر بدونم ولی احساس میکنم هر چی میخونم راجبش بیشتر به ترس و واهمه ای که همه انسان ها دارن افزوده میشه گاهی اوقات همین دنیای ما ادم ها خودش یک مرگ طبیعی است.

دوست عزیز سلام، باید عرض کنم که همونجوری که استادمون هم می گفت، ترس از مرگ ناشی از دو دلیل عمده می باشد:
اینکه مرگ در نظر ما، نیستی و فنای مطلق باشد.
دیگر اینکه اعمال و رفتارمان در زندگی به صورتی بوده که پرونده‏ سیاه و تاریکی از خود به جا گذاشته ایم.

در غیر این دو مورد، چرا از مرگ وحشت کنیم، مگر چیزی از دست می‏دهیم؟
داستان «آب حیات» و اینکه آدمیزاد در جستجوی چیزی به نام «اکسیر جوانی» بوده است، و برای آن افسانه‏ها به هم بافته، و آرزوها در دل پرورانده استو ...همه از یک چیز حکایت می‏کند و آن مسأله وحشت آدمی از مرگ، و عشق به ادامه حیات و فرار از پایان زندگی است، همان طور که افسانه «کیمیا» همان ماده شیمیائی مرموزی که چون به مس کم ارزش برسد تبدیل به طلای پر ارزش می‏شود، روشنگر وحشت انسان از فقر اقتصادی، و تلاش و کوشش برای جلب ثروت بیشتر می‏باشد.
افسانه اکسیر جوانی نیز منعکس کننده وحشت از پیری و فرسودگی و بالاخره پایان زندگی و مرگ است.

بیشتر مردم از نام مرگ، می‏ترسند، از مظاهر آن می‏گریزند، از اسم گورستان متنفرند، و با رزق و برق دادن به قبرها می‏کوشند ماهیت اصلی آن را به دست فراموشی بسپارند؛ حتی برای فرار دادن افراد از هر چیز خطرناک یا غیر خطرناکی که می‏خواهند کسی آن را دستکاری و خراب نکند روی آن می‏نویسند «خطر مرگ» ! و در کنار آن هم عکس یک‏جفت استخوان مرده آدمی به حالت «ضربدر» ! در پشت یک جمجمه که خیره و بی روح به انسان نگاه می‏کند قرار می‏دهند .
آثار وحشت انسان از مرگ در ادبیات مختلف دنیا فراوان دیده می‏شود، تعبیراتی همچون «هیولای مرگ» ، «سیلی اجل» ، «چنگال موت» و دهها مانند آن همه نشانه‏های این وحشت و اضطراب همگانی است.

ضرب المثل های مملو از اغراق، همانند «هر چه خاک فلانی است عمر تو باشد» ! یا به هنگامی که می‏خواهند کسی را با کسی که از دنیا رفته است در جنبه مثبتی تشبیه کنند می‏گویند : «دور از شما فلانی هم چنین بود» ! و یا «زبانم لال! بعد از شما چنین و چنان می‏شود» و یا ترتیب اثر دادن به هر چیز که احتمال مرگ را دور کند و یا در طول عمر مؤثر باشد اگر چه صد در صد خرافی و بی اساس به نظر برسد و همچنین دعاهایی که با کلمه دوام خلود، جاویدان بودن مانند دام عمره، دام مجده، دامت برکاته وخلد الله ملکه یا خدا عمر یک روزه تو را هزار سال کند و یا صد سال به این سالها! ...
هر کدام نشانه دیگری از این حقیقت است.
البته انکار نمی‏توان کرد که افراد نادری هستند که از مرگ به هیچ وجه وحشت ندارند و حتی با آغوش باز به استقبال آن می‏شتابند اما تعداد آنها کم است و تعداد واقعی به مراتب کمتر از آنهایی است که چنین ادعایی را دارند!

اکنون باید دید سرچشمه این ترس و وحشت از کجاست؟
اصولا انسان از «عدم» و «نیستی» می‏هراسد.
از فقر می‏ترسد، چون نیستی ثروت است.
از بیماری می‏ترسد، چون نیستی سلامت است.
از تاریکی می‏ترسد، چون نور در آن نیست.
از بیابان خالی و گاهی از خانه خالی می‏ترسد، چون کسی در آن نیست.حتی از مرده می‏ترسد، چون روح ندارد.در صورتی که از زنده همان شخص نمی‏ترسید!

بنابر این اگر انسان از مرگ می‏ترسد به خاطر این است که مرگ در نظر او «فنای مطلق» و نیستی همه چیز است.
و اگر از زلزله و صاعقه و حیوان درنده وحشت دارد چون او را به فنا و نیستی تهدید می‏کند .
البته از نظر فلسفی، این طرز روحیه چندان دور و بیراه نیست، زیرا انسان «هستی» است، و هستی با هستی آشناست، و جنس خود راهمچون کاه و کهرباست.
اما با «نیستی» هیچ گونه تناسب و سنخیت ندارد، باید از آن بگریزد، و فرار کند، چرا فرار نکند؟

ولی در اینجا یک سخن باقی می‏ماند و آن اینکه: همه اینها صحیح است اگر مرگ به معنی نیستی و فنا و پایان همه چیز تفسیر شود، چیزی از آن وحشتناک‏تر نخواهد بود و آنچه درباره هیولای مرگ گفته‏اند کاملا به جا و به مورد است.

اما اگر مرگ، را همچون تولد جنین از مادر یک تولد ثانوی بدانیم، و معتقد باشیم با عبور از این گذرگاه سخت، به جهانی گام می‏گذاریم که از این جهان بسیار وسیعتر، پر فروغتر، آرامبخش‏تر و مملو از انواع نعمتهایی است که در شرایط کنونی و در زندگی فعلی برای ما قابل تصور نیست، خلاصه اگر مرگ را نوع کاملتر و عالیتری از زندگی بدانیم که در مقایسه با آن، این زندگی که در آن هستیم مرگ محسوب می‏شود، در این صورت مسلما چیز نفرت انگیز و وحشتناک و هیولا، نخواهد بود، بلکه در جای خود دل انگیز و رؤیائی، زیبا و دوست داشتنی است.
زیرا اگر جسمی از انسان می‏گیرد، بال و پری به او می‏بخشد که بر فراز آسمان ناپیدا کرانه ارواح، با آن همه لطافت و زیبائی فوق حد تصور و خالی از هر گونه جنگ و نزاع و اندوه و غم، پرواز می‏کند.


عامل دیگر وحشت از مرگ
جمعی دیگر نیز هستند که از مردن وحشت دارند، نه به خاطر اینکه مرگ را به معنی فنا و نیستی مطلق تفسیر کنند، و منکر زندگانی پس از آن باشند، بلکه به خاطر اینکه آنقدر پرونده اعمال خود را سیاه و تاریک می‏بینند، که شکنجه‏های طاقت‏فرسا و مجازاتهای دردناک بعد از مرگ را گویا با چشم خود مشاهده می‏کنند، و یا لااقل چنین احتمالی را می‏دهند.

اینها نیز حق دارند از مرگ بترسند، زیرا به مجرمی می‏مانند که از پشت میله‏های زندان آزاد شده و به سوی چوبه دار می‏رود، البته آزادی خوب است، اما نه آزادی از زندان به سوی چوبه دار!
آزادی اینها هم از زندان بدن، یا زندان دنیا، نیز توأم با رفتن به سوی چوبه دار است، «دار» نه به معنی اعدام بلکه به معنی شکنجه‏هایی بدتر از آن.

اما آنها که نه مرگ را فنا می‏بینند، نه پرونده تاریک و سیاه دارند، چرا از مرگ بترسند ! چرا از مرگ در راه هدفهای پاک وحشت داشته باشند؟ چرا؟ ...

در آخر این رو اضافه می کنم که آدمی بدنبال حیات جاوندان است و معنا نداره که با مرگ همه چی تموم بشه، درسته که ما در زندگی به نوعی روزمرگی دچار میشیم و برامون تبدیل به مرگ میشه اما همیشه میشه شرایط رو جور دیگه ایی  هم رقم زد...اگرچه که همه  ما مجبوریم از این پل رد بشیم!

در صورت نیاز باز هم در خدمت شما هستم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 0:38  توسط م . آقاملکی | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
خواستم منبعی از مقاله های مختلف رو برای استفاده دوستان آماده کنم.
در قسمت نظرات و یا به آدرس shabanpoor60@yahoo.com ، آماده پاسخگویی به پرسش های مذهبی، شرعی و معارفی دوستان هستم.
موفق باشید.

شایعه بانک مقاله سیاست سبز نونا لینک موسسه فرهنگی ولاء منتظر نونا پیک
پیوندهای روزانه
تشنه دیدار کربلا
مردی از جنس آسمان
آموزش زبان انگليسي ...
خدایا رهایم مکن.....(خدای عاشقان)
به کجا چنین شتابان؟...
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۰
دی ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
فروردین ۱۳۸۷
آرشیو موضوعی
حج
مهدیه
فاطمیه
حسینیه
علوم قرآن
رمضان کریم
فتنه وهابــیت
معارف اسلامی
انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
فرهنگـی، اجتماعـی، سیاسـی
-------------------
آشپزی
پرسش های مذهبی، شرعی و ...
دل نوشته ها
پیوندها
our magic teacher
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM